neděle 9. února 2014

Rekonstruovaný tyrkys: "podvod nebo férová koupě"?


"dobrý den, koupila jsem si náramek z tyrkysu, když jsem jej ale ukazovala kolegyni, jejíž manžel je zlatník, řekla mi že, to asi není pravý tyrkys. Následně jsem zjistila, že je náramek z nějakého rekonstruovaného tyrkysu. prodejce tohle ale u náramku neuvedl, měl tam, že je z tyrkysu. Chtěla bych se zeptat, co to je rekonstruovaný tyrkys a zda mě obchodník nepodvedl?"
   
   Často dostáváme na náš email nebo náš Facebook profil podobné dotazy. Protože na FB není moc prostor na podrobné odpovědi, zkusili jsme připravit na našem blogu malý návod, jak se vyhnout "podvodné koupi" .

   V zásadě, pokud prodejce uvádí, že se jedná o rekonstruovaný tyrkys, pak je vše v pořádku, uvedl pravdivě, že se jedná o určitou formu tyrkysu, která je v podstatě umělá a nikoliv přírodní. Popis "rekonstruovaného tyrkysu" uvádíme níže. Nutno podotknout, že této formě odpovídá i velmi nízká cena - ta jednoznačně napoví, že nekupujete přírodní a pravý kámen. Nejde přitom jen o rekonstruovaný tyrkys. Nepravý tyrkys se vykytuje hodně i v podobě dobarvených levnějších kamenů, jako je howlit a magnezit - prodává se pak označením tyrkenit. Tedy v případě slušnějších obchodníků, kteří toto označení poctivě používají.

Jak tedy poznat "falešný tyrkys"? 

Zjednodušeně: pravý tyrkys poznáte podle ceny -  10 kusů howlitu nebo magnezitu koupíte za cenu, , kolik by stál kousek třeba severoamerického pravého tyrkysu.
Poznáte jej i podle barvy – čistá, jasná modrá barva bez drobných kazů, tedy v podobě, v jaké se v přírodě tyrkys nenachází. Rekonstruovaný tyrkys vidíte pod číslem 6 na našem srovnávacím obrázku.
Existují i ​​jiné barvy - od fialové přes růžovou až žlutou a červenou. V takovém případě se nejedná o „tyrkys“, ale barvený magnezit, nebo něco podobného. Stejně tak i „bílý“ tyrkys je ve většině případů kámen howlit.

Varianty tyrkysu na trhu:

Přírodní tyrkys: 
neupravený, vysoce kvalitní tyrkys se používá ve šperkařství v podobě tzv. kabošonů,  vsazených do kovového rámce – ať již stříbrného nebo zlatého. Výjimečně se zpracovává jako korálkové kuličky – a tomu odpovídá i vysoká cena takových korálků.
Stabilizovaný tyrkys: 
jde o pravý tyrkys horší kvality, který byl stabilizován, někdy pod tlakem, aby se dostatečně tvrdý pro zpracování do korálků
Stabilizovaný a dobarvovaný tyrkys
tyrkys nízké kvality, který je zároveň stabilizován a dobarven,
Tyrkenit:
jedná se o modře dobarvovaný howlit nebo magnezit, měl by být takto v obchodech označován, označení tyrkys uvádí v omyl
Rekonstruovaný tyrkys
tyrkys, rozdrcený na prášek a malé kousíčky je spojen do směsi s pryskyřicí (někdy i rozdrcenými levnými kameny) se formuje do kuliček a dalších tvarů. Toto je nejčastěji nabízený tyrkys v českých obchodech, především jako levné náramky a náhrdelníky. Seriózní obchod by u těchto výrobků měl vždy uvádět, že se jedná o „rekonstruovaný tyrkys“ Ne vždy je tato pravidlo dodržováno, v takovém případě Vás obchodník uvádí v omyl.

"Blokový tyrkys“: 
nekvalitní práškový materiál, který byl stabilizován, dobarven a slisován do bloků, ze kterého se frézují především korálky. Velmi nízká kvalita, „tyrkys“ je jako křída a rozpadá na kusy. Většina korálků, které si dnes koupíte pro kreativní tvorbu šperků, pochází na našem trhu právě z tohoto materiálu. Pokud byste chtěli levně nakoupit „tyrkysové“ korálky v Číně, pak prakticky většina jejich nabídky je z tohoto materiálu.

Připravili jsme názorný příklad, jak rozeznat pravý tyrkys. Na snímku je uvedeno dvanáct druhů tyrkysu s jejich popisem pod obrázkem, v zásadě u prvních šesti příkladů tyrkysu jde o nepravý či rekonstruovaný tyrkys, zbytek je tyrkys přírodní.


Shora dolů:
1. . Mnoho variant barev barveného magnezitu
2 . Magnezit modře dobarvený - tzv. tyrkenit (často je i z howlitu)
3 . Tyrkysově zbarvený  jaspis
4 . Magnezit bílý s hnědými linkami - – prodává se jako „bílý tyrkys“, modře barvený jako "tyrkenit"
5 . Howlite, všimněte si šedé hmoty v kameni – prodává se jako „bílý tyrkys“
6. . Tzv. rekonstruovaný (lisovaný)  tyrkys - nemá žádnou "kresbu" barva je jasně modrá
7 . Hubei zelený tyrkys, stabilizovaný , přírodní barva
8 . Carico Lake tyrkys
9 . Tyrkys tzv. „Šípková Růženka“ –  prodává se v zahraničí pod názvem „Sleeping Beauty“
10 . Kingman Arizona , jasně stabilizovaný
11 . Australský tyrkys
12 . Tzv. Fox tyrkys

Poznejte rozdíl - přírodní tyrkys má výraznější černou kresbu, působí kontrastnějším dojmem. Rozdíl je ovšem i v ceně - na pravý tyrkys si musíte připravit cca 12ti násobek ceny tyrkysu rekonstruovaného.
Přívěsek z přírodního tibetského tyrkysu ve stříbře

Přívěsek z rekonstruovaného tyrkysu

Žádné komentáře:

Okomentovat