neděle 3. srpna 2014

Modrý turmalín léčivý kámen a jeho vlastnosti

Modrý turmalín je silný kámen pro životní harmonii už je tím, že celým svým povrchem evokuje modrý turmalín klid hluboké modré vody a volného plachtění na modré mořské pláni. Vyzývá ke vzdání se všech myšlenek na samotu, která pramení z harmonického ticha, k opuštění uhlazeného světa a ke stoupání ke světlu. Modrý turmalín zvyšuje schopnost pro srozumitelné a upřímné komunikace, a dodává odvahu mluvit od srdce. Podporuje otevřenou mysl a toleranci k odlišnostem a slabostem ostatních, všeobjímající lásku k pravdě, etiku a smysl pro zodpovědnost vůči ostatním. Turmalín podporuje harmonický život se všemi jeho okolnostmi.

Význam a použití modrého turmalínu

Modrý turmalín je znám jako variace původního indigolitu, název krystalu odkazuje na tmavě modrou barvu. Někdy se take používá název aqualite. Český název je indigolit, původem z německého Indigolith nebo Indicolith .Je vzácnější než ostatní turmalíny, vytváří odstíny světle až tmavě modré, některé s nádechem tyrkysové. 

Barva modrého turmalínu navozuje myšlenky na modrá moře a dálky

Název turmalín sám pochází ze starověkého cejlonského slova „turmali“, což znamená „smíšené barvy drahých kamenů“, nebo „turamali“, což znamená „něco malého ze země“.

Černý turmalín skoryl je naopak dostupný prakticky komukoli

Turmalín je borokřemičitan hliníku, který ve směsi s železem, hořčíkem, nebo dalšími různými kovy, v závislosti na poměru jednotlivých složek, vytváří červenou, růžovou, žlutou, hnědou, černou, zelenou, modrou nebo fialovou odrůdu.

Krystaly ve tvaru hranolu, se svislými žlábky mohou být dlouhé a štíhlé nebo silné a sloupovité a mají jednoznačný trojúhelníkový průřez. Krystal se liší ve zbarvení podélně a v průřezu a může být průhledný nebo opakní (neprůhledný, ale průsvitný).

Modrý turmalín je nejdražší variantou ze všech druhů turmalínů

Jedna z nejcharakterističtějších vlastností turmalínu je jeho schopnost se elektricky nabíjet a to ohříváním nebo třením. Když se nabije, jeden konec je pozitivní a druhý negativní, což přitahuje částice prachu nebo kousky papíru. Tyto vlastnosti, tj. pyroelektrický jev (povrch tělesa se  spontánní polarizací se nabíjí působením tepla) a piezoelektrický jev (stlačením/střením krystalů vzniká na jejich povrchu elektrických náboj) jsou dobře známy již od holandských obchodníků od roku 1700, kteří používali turmalín k odstranění  popela z jejich dýmek z mořské pěny (Meerschaum pipes, “meerschaum” = mořská pěna, sepiolit, tj. měkký bílý minerál používaný k výrobě dýmek). Proto je turmalín nazýván též jako kámen “Aschentrekker” (volně přeloženo jako zásuvka popela, nebo také stahovač popela = ash puller).

V metafyzickém světě  je modrý turmalín  krystalem „Ducha a míru“,  vhodný pro hlubokou meditaci a k léčení minulých bolestí jejich vynesením na povrch. Modrý turmalín podporuje uvolňování citových vazeb, stejně tak podporuje mysl v prozkoumání vyššího vědomí a duchovního spojení našeho vnitřního já.

Modrý turmalín je krystal šesté - krční čakry a čakry třetího oka. Modrý turmalín, zejména v jeho velmi tmavých odstínech, zvyšuje intuici, zesiluje dary jasnovidectví, jasného cítění, proroctví a schopnost komunikace. Usnadňuje vnímání rozličných dojmů a jejich vyjádření přes verbální komunikaci. 

Ačkoli se turmalín vyskytuje na všech kontinentech, přesto jsou jemné krystaly a klenoty považovány za vzácné a mohou být poměrně drahé. Jeho velká popularita jako drahého kamene začala v roce 1876, kdy mineralog a klenotník George Kunz prodal zelený turmalín       z Maine slavné firmě Tiffany v New Yorku a od té doby se rozšířilo i jeho používání pro výrobu šperků. V poslední době se stal turmalín oblíbeným kamenem zejména pro své univerzální energetické vlastnosti.

Modrý turmalín je používán do luxusních šperků - na obrázku
vpravo.
Zleva jsou potom tanzanit a zelený turmalín

Modrý turmalín – přehled možného léčebného využití

Modrý turmalín – vlastnosti a použití

Modrý turmalín  jako léčivý kámen umístěný pod polštářem nebo na nočním stolku podporuje dobrý spánek, bystré sny a zahání sny živé. Jeho použití zvyšuje odpovědnost a nadšení pro práci, nebo změnu kariéry za takovou, která je blízká srdci. Jako kámen služby/úslužnosti, je vhodným talismanem pro charitativní a humanitární pracovníky.

Modrý turmalín může být užitečný v překonávání překážek v řeči

Turmalín je šamanský kámen, poskytující ochranu během rituálů. Může být použit při věštění, a tradičně byl používán, aby poukázal na příčinu nebo původce problémů a ukázal správný směr, kudy se ubírat. Umocňuje kouzla a zlepšuje psychické vize.
Posiluje čich a může tak v tomto ohledu zlepšit vnímání feromonů, což posiluje afrodiziakální účinek.
Může se použít k léčbě nevolnosti při nemocech z pohybu (tvz. kinetózy). Může obnovovat lesk vlasů a nehtů.

V průmyslu jsou turmalíny vysoce ceněny jako elektrická ladění obvodů pro vedení televizních a rádiových kmitočtů. Používají se pro svou trvanlivost, protože přes ně mohou být předány vysoké frekvence, aniž by se krystaly turmalínu, na rozdíl od jiných krystalů, poškodily (rozbily).
 
Krásně vybroušený modrý turmalín 1,8 karátu.
Cena v Pákistánu 380 dolarů....

Modrý turmalín – fyzická léčivá energie

Modrý turmalín je užitečným diagnostickým nástrojem a pomáhá při určování základních příčin onemocnění. Tradičně je turmalín používán při léčbě plic, krku, hrtanu, jícnu, brzlíku a štítné žlázy. 
Stimuluje vodní rovnováhu a vylučování přes močový měchýř a ledviny a předpokládá se, že zmírňuje plicní choroby a problémy imunitního systému. Je užitečný při překonávání nespavosti a při nočním pocení a v léčbě zánětů vedlejších nosních dutin a bakteriálních infekcí. Může z něj být připraven léčebný nápoj, který slouží k uklidnění popálenin a k prevenci vzniku jizev.
Tmavě modrý turmalín může být použit také v léčbě očních poruch a mozku a je zvláště vhodný při bolesti hlavy a při migréně.
Obecně turmalín je úžasným nástrojem pro vyvážení pravé a levé hemisféry mozku a pomáhá dostat duševní procesy do souladu s čakrami a éterickým tělem. Modrý turmalín potlačuje strach, může být užitečný při léčbě stihomamu (paranoia), může pomoci překonat dyslexii zlepšením koordinace oko/ruka.

Přívěsek z černého turmalínu je vhodný pro soulad duše
 s energií čaker stejně jako násobně dražší modrý turmalín

Modrý turmalín – emocionální léčivá energie

Modrý turmalín je mocný léčitel smutku a žalu, pomáhá vyrovnávat se s emocemi ze ztráty blízkých osob či vzpomínkami z minulosti, a s nimi spojenými pocity nespravedlnosti. To je zvlášť užitečné v léčbě traumat z dětství, zranění či návyku. Turmalín pomáhá překonávat nespavost nebo noční můry.


Jednoduše vybroušený krystal modrého turmalínu


Modrý turmalín – čakra léčení a vyrovávání energie

Modrý turmalín aktivuje krční čakru a čakru třetího oka, stimuluje potřebu duchovní svobody a srozumitelného sebevyjádření.
Krční čakra je v podstatě hlas našeho těla. Je to svým způsobem  tlakový ventil, který umožňuje, aby aby se projevila energie z ostatních čaker. Když je krční čakra blokovaná nebo není v rovnováze, může to mít důsledek na energii ostatních čaker. Pokud je krční čakra v rovnováze a otevřená, umožňuje nám vyjádření toho, co si myslíme a co cítíme. Můžeme vyjádřit naše myšlenky, přesvědčení a emoce, a vnést naší osobní pravdu do celého světa. Zlepšuje se tok energie, tělesné i duchovní. Energie proudící od nižších čaker směrem nahoru může pokračovat ve své cestě umožňující svobodné vyjadřování a přirozené osvobození (uvolňování). Modré kameny se používají k vyrovnání energie krční čakry.  

Pátá čakra - čakra třetího oka je centrem našeho vnímání a ovládání. Toto centrum řídí náš pohled a každodenní povědomí o světě. Nachází se zde naše vědomí a my se prostřednictvím této čakry vztahujeme sami k sobě. Když je energie této čakry v rovnováze, naše myšlenky a vnitřní komunikace v rámci sebe samých  jsou  blahodárné a prospěšné našemu zdraví, zároveň jsme plní života a zářivé vitality. Jsme otevření novým myšlenkám, snům a vizím, a můžeme řídit  tok energie v rámci všech čaker. Nejen modrý turmalín, ale modré kameny obecně se používají k léčbě nerovnováhy právě čakry třetího oka.

Modrý turmalín a duchovní energie

Modrý turmalín je výjimečným nástrojem pro duchovní nebo léčebné praktiky, a to pro svou schopnost přijímat a měnit vysoké vibrace v duchovní oblasti. Je pro nás zdrojem vysoké energie, kterou nám nabízí vyšší dimenze a usnadňuje kontakt bytostmi z těchto vyšších dimenzí a příjem jejího požehnání.
Za zcela zvláštní jsou považovány přírodní turmalínové krystaly, které jsou zdrojem vysoké energie schopné překonávat fyzikální zákony a jsou zdrojem neobyčejného léčení. Jejich pozitivní síla účinně odstraňuje blokády v auře a negativní energie. Modrý turmalín může být umístěn na krk a Třetí oko k vyvážení komunikace mezi fyzickým a nehmotným tělem (éterickým, prchavým, nadpozemským).Modrý turmalín odráží barevnou energii jasné, zářící oblohy, navozené ústupem zimy a příchodem jara, kdy slunce stoupá na obloze výš každý den. A to znamená začátek života a emocí. Každý modrý kámen přináší důvěru a víru, trpělivost a respekt, pomáhají nám zaměřit se na vlastní upřímnost, být více zodpovědnými a důvěryhodnými.
Světle modré krystaly nám pomáhají přijmout náš vlastní život, rozvíjet trpělivost, sladit rozdíly nebo požádat o odpuštění. Pomáhají vyrovnat se s žalem, vymanit se z minulosti a zmírňují vinu.
Tmavě modré krystaly zvyšují náš vlastní respekt a soucit. Učí nás lidskému přístupu, diskrétnosti a být čestnými, povzbuzují nás jednat milosrdně a zaměřit své úsilí na službu druhým.

Meditace s modrým turmalínem

U určitých jedinců může meditace s modrým turmalínem umožnit vstup do nejvyšších duchovních sfér poskytující nebývale silně kladné pocity.
Turmalín je vhodný pro jedince, kteří se obtížně vracejí
do ukotveného stavu. 
Modrý turmalín může usnadnit hlubokou meditaci a Zenu podobný stav osvícení prázdnoty.
Pomáhá k uvolnění vazeb na minulost, je ideálním krystalem pro zkoumání minulých životů, čímž podporuje vyřešení současných citových problémů. 

Věštění z turmalínu

Věštecký význam modrého turmalínu – obdržíte dobrou radu z neočekávaného zdroje. Sny o turmalínu znamenají nehodu.

Turmalín a andělská říše


Modrý turmalín se liší v barvě – od světlé po tmavě modrou. Pokud jsou Vaše narozeniny v některém z období, pro které je turmalín vhodný, může být modrý turmalín Vaším andělem strážným. Upozornění! Vezměte prosím na vědomí! Informace na této webové stránce nejsou náhradou za konzultaci s lékařem. Veškeré informace obsažené na této webové stránce, včetně informací týkajících se zdravotních a veterinárních záležitostí, produktů či způsobů ošetření, slouží pouze k informativníúčelům. Rozhodně navštivte svého lékaře před zahájením jakékoli alternativní léčby, diety, užívání potravinových doplňků nebo cvičebních programů.

© 2014 www.nefertitis.cz. Tento článek jako celek ani jeho části nesmí být kopírován a rozšiřován bez předchozího písemného souhlasu www.nefertitis.cz. Naše články jsou chráněny ochranou Copyscape a jejich kopírování je dohledatelné a prokazatelné. V případě, že byste informace z článku chtěli použít pro svůj blog apod., kontaktujte nás, prosím, prostřednictvím emailu na info@nefertitis.cz.

Žádné komentáře:

Okomentovat